Dijital Esnaf!

Bir arkadaşımın bir sözü ile başlamak istiyorum bu yazıya… Yukarıdaki başlığa vereceğim cevap ” Kime Göre Neye Göre” olacaktır. Sermayeniz var ve bunu yatırım amaçlı kullanmak istiyrosunuz diyelim, emin olun ki tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki, Esnaf olun 🙂 E ticaret tamamen sektörel bir konsept değildir. Pazar araştırması yapmanız, sermayenize muhakkak ortak bulmanız (Türkiye içi güvenilicek adam bulmak zor) fikir alışverişleri yapmanız gerekirse Fikir Satın Almanız gerekmekten.

 

Türkiye geneline bakarsanız,Sermayesi olan Türk internete para yatırmaz gider komşu oğlu Recep’e 300 TL ye eticaret sitesini yaptırır. Pazar araştırması yapacak olan türk hiç uğraşamayacagı için, esnaf olursa dükkan önünde tavla atıp stress atabilir, rakibi yenilirse evine mutlu gider, o gün hiç siftah etmemiş olsa bile tavladan aldığı averaj ile ay sonunu bile getirebilir. Ortak bulma çabasına giren Türk pek olmaz zaten olsa bile amca oğlu, hala oğlu ile bu dururmu halleder. Beyin fırtınası yapma çabasına giren Türk, her fırtınadan kendi aklındakini zorla karşındakinin beynine sokma çabasına girer, kendini yorar ama başarılı olduğunu sanıp toplantıyı bitirir.

 

Reklama para vermeyi gereksiz sanıp, 350 500 arası broşür bastırır bu broşürkeri evlerin posta kutularına yada kapı altlarına bırakmaları için 2 3 mahallenin çocuklarını bulur ceplerine 5 tl verdikten sonra otururp dükkana müşterisini bekler canavar gibi…

Bu yüzden ben bu tarz düşünen bir millet çoğunluğumuz oldugu için ESNAF OLUN diyebiliyorum üzülerek…

Halbu ki biraz geliştirseydik kendimizi, insanlara olabildiğince ince ve temiz yaklaşabilseydik, samimiyeti öne çıakrıp birlikte aynı yolda yürüyebileceğimiz dostlarımız olsaydı, fikir alışverişi ederken sözlerine kulak astığımız, ayakta alkışladığımız çalışma arkadaşlarımız olsaydı, bizlerde internet furyasında reklam unsurlarını göz önüne alarak girebilseydik pazara, elimizden gelenin en iyisi olmasada, en sıcağını en samimisini yapsaydık, nasıl olurdu?

Piyasada ki tüm büyük Eticaret sitelerinin arkadalarında dev hodingler var, onların önüne geçemezdik ama vatandaşın gönlünde onların dilinden daha iyi anlayan bir proje ile çıkardık, işte ozaman sizlere derdim ki E Ticarete yatırın paralarınızı… Şimdilik Esnaf olun değerli dostlar…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *